
Vi älskar mat
Vår matfilosofi
Vi brinner för det lokala och för det som känns genuint! Det finns en rustik och genuin mathistoria i området och det är spännande att kombinera de gamla rätterna med mer modern mat. Höstens överflöd av svamp och bär blir pricken över i!
Mat med variation
Vi hoppas kunna erbjuda något för alla – oavsett när på dagen du besöker oss. Fika, smörgåsar, glass, förrätter, huvudrätter och efterrätter – och det finns alltid alternativ för dig med matpreferenser eller allergier.
Lokala råvaror
Vegetariskt och veganskt
mat med lokal förankring


Fisk från Bottenviken
Det kustnära fisket i Östersjön och Bottenviken har de senaste åren kraftigt försämrats, vilket gör att tillgången på lokalt fångad fisk i det närmaste har blivit obefintlig. Vi har under åren förlitat oss mycket på Lasse här i byn och på Finap i Härnösand, de sliter hårt för att få lönsamhet i sina verksamheter nu när tillgången på fisk så kraftigt gått ner.
Under hösten 2023 rödlistade WWF strömmingen i Östersjön och Bottniska viken. längst Strömmingen är fortsatt rödlistad i princip runt hela Sveriges kust samt Nordsjöns norra del. Då vi inte kan erbjuda lokalt fångad strömming har vi valt att köpa in strömming där bestånden inte är hotade då strömmingen som matfisk har haft en enorm betydelse för orten där vi bor. I tillägg försöker vi hitta andra hållbara fiskrätter, därför blir en del av fiskmenyn lite mer experimentell – rätt spännande ändå! Vi hoppas att havet och ekosystemen återhämtar sig och fram tills dess måste vi alla hjälpas åt på de sätt vi kan.